Connect with us

KULTURA

Varvodić pobijedio Primorca i preuzeo vodstvo Hrvatskog olimpijskog odbora

Published

on

Josip Varvodić novi je predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora. Na današnjoj izvanrednoj izbornoj skupštini dobio je 81 glas, dok je njegov protukandidat Dragan Primorac osvojio 68 glasova. Jedan glasački listić bio je nevažeći. Četrdesetogodišnji Varvodić tako je postao četvrti predsjednik HOO-a u njegovoj 35-godišnjoj povijesti.

Na toj je poziciji naslijedio Zlatka Matešu, koji je u svibnju podnio ostavku nakon 25 godina na čelu organizacije. Na čelu HOO-a Varvodić će ostati do redovnih izbora 2028. godine.

Kardiokirurg iz KB-a Dubrava
Varvodić je liječnik i dugogodišnji sportski dužnosnik. Specijalist je kardiotorakalne kirurgije i zaposlen je u Kliničkoj bolnici Dubrava u Zagrebu. Pohađao je poslijediplomski doktorski studij Biomedicina i zdravstvo na zagrebačkom Medicinskom fakultetu.

U hrvatskom sportu najpoznatiji je po radu u plivanju. Za predsjednika Hrvatskog plivačkog saveza prvi je put izabran u rujnu 2022. godine, nakon povlačenja dotadašnjeg čelnika Vladislava Veselice. Samo devet dana prije izbora za predsjednika HOO-a dobio je novi mandat na čelu Plivačkog saveza.

Varvodić je aktivan i u međunarodnim sportskim organizacijama. Prvi je dopredsjednik European Aquaticsa, krovne europske organizacije za plivanje, vaterpolo, skokove u vodu i umjetničko plivanje. Član je i izvršnog tijela svjetske organizacije World Aquatics, u koje je ponovno izabran prošle godine. Riječ je o jednoj od najviših međunarodnih funkcija koju trenutačno obnaša neki hrvatski sportski dužnosnik.

U kampanji najavljivao otvoreniji HOO
U utrku za predsjednika HOO-a ušao je s programom nazvanim “Zajedno za razvoj hrvatskog sporta”. Najavljivao je moderniji, odgovorniji i otvoreniji Olimpijski odbor, koji bi trebao biti snažniji partner sportašima, trenerima, klubovima i nacionalnim savezima.

Program je temeljio na sedam razvojnih područja, a među glavnim porukama bile su veća transparentnost, bolje upravljanje novcem, jačanje položaja sportaša i ravnomjerniji razvoj sporta u cijeloj Hrvatskoj. Njegovu kandidaturu javno su poduprli Hrvatski vaterpolski savez i Hrvatski rukometni savez, koji su ocijenili da razumije potrebe vrhunskog sporta, nacionalnih saveza, klubova i trenera.

Kritizirao stanje u HOO-u
Varvodić je kampanju vodio u trenutku kada su HOO potresale istrage i uhićenja povezana s ljudima na visokim pozicijama u hrvatskom sportu. Nekoliko dana prije izbora uhićen je Damir Šegota, tadašnji direktor Ureda za olimpijski program HOO-a, kojeg istražitelji sumnjiče da je primio mito od Vedrana Pavleka, donedavnog direktora alpskih reprezentacija Hrvatskog skijaškog saveza.

Reagirajući na uhićenja, Varvodić je rekao da se HOO suočava s najvećom institucionalnom krizom u svojoj povijesti. Naglasio je da istrage više nisu samo pitanje eventualne kaznene odgovornosti pojedinaca, nego i pitanje vjerodostojnosti cijelog sustava koji upravlja hrvatskim sportom.

Poručio je da je ugled HOO-a ozbiljno narušen te da novi predsjednik mora vratiti povjerenje sportaša, trenera, nacionalnih saveza i javnosti. Tražio je potpunu transparentnost poslovanja, neovisnu reviziju i jasnu odgovornost svih koji upravljaju novcem namijenjenim sportu. /HMS/

Otkrijte više
Medijski servis
Kolačići web
Političke vijesti

Preporučeno:

Continue Reading

KONTAKT

Tjedni komentar;Poslušajte istinu o početku domovinskog rata u BIH od članova predsjedništva iz reda hrvatskog naroda Ante Jelavića i člana predsjedništva iz reda bošnjačkog naroda (rahmetli)Alije Izetbegovića

Published

on

Hrvatski Zastupnici u F-BIH; onaj cl. 2 nema veze sa clanom 50b u smislu da su u koliziji, jer ovdje se radi o dodatku i parlament ima pravo propisivati uvjete i oznacavati periode od kada ce se neki dodaci primati.Medutim moze se traziti kod Ustavnog suda da se proglasi neustavnim odredba cl. 50b, jer nije dato valjano obrazlozenje zasto se ne priznaje pravo od 18.9.1991 god do 8.4.92.g., posebno ako se statisticki dokaze da su u tom periodu samo jedna grupacija koja pripada hrvatskom narodu, onda je to i posredna diskriminacija Nasi parlamentarci su krivi sto su prihvatili 8.4.92 kao pocetak tih primanja.

Continue Reading

KULTURA

HDZ-BIH. Snaga žena je u zajedništvu

Published

on

 – osam novih počasnih članica Zajednice žena HDZ-a BiH

Izdvajamo

18.08.2026

HDZ BiH

Galerija 1
Galerija 2
Galerija 3
Galerija 4
Galerija 5
Galerija 6
Galerija 7

Osam žena koje su svojim dugogodišnjim političkim i društvenim djelovanjem dale poseban doprinos radu Zajednice žena HDZ-a BiH „Kraljica Katarina Kosača“ danas je u Mostaru primilo javno priznanje „Počasna članica Predsjedništva“, koje se dodjeljuje zbog izuzetne potpore radu i djelovanju Zajednice žena. Priznanja su dodijeljena na sjednici Predsjedništva Zajednice žena, održanoj u Domu HDZ-a BiH u okviru obilježavanja 36. obljetnice utemeljenja HDZ-a BiH, kojom je predsjedala predsjednica Zajednice žena Ana Andrić, a kojoj je nazočio i predsjednik HDZ-a BiH dr. Dragan Čović. Ovogodišnja dodjela povezala je iskustvo žena koje su godinama gradile politički i društveni prostor s generacijama koje danas preuzimaju nove odgovornosti.

Priznanja su dodijeljena Mariji Zeleniki, prvoj predsjednici Zajednice žena HDZ-a BiH „Kraljica Katarina Kosača“, Marini Pendeš, izaslanici u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, Borjani Krišto, predsjedateljici Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, Lidiji Bradari, predsjednici Federacije Bosne i Hercegovine i dopredsjednici HDZ-a BiH, Darijani Filipović, dopredsjednici HDZ-a BiH i zastupnici u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Željani Zovko, zastupnici u Europskom parlamentu, Nadi Murganić, predsjednici Zajednice žena HDZ-a Republike Hrvatske „Katarina Zrinski“, te Žani Ćorić, savjetnici s posebnim položajem za pitanja Hrvata u Bosni i Hercegovini u Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan Republike Hrvatske. Dokument potvrđuje navedene funkcije i uloge dobitnica.

Govoreći o ovogodišnjim dobitnicama, Andrić je priznanje povezala s kontinuitetom Zajednice i iskustvom žena koje su tijekom godina otvarale prostor snažnijem sudjelovanju drugih žena u politici.

„Ovo priznanje izraz je zahvalnosti i poštovanja prema ženama koje su svojim radom gradile našu Zajednicu, stvarale prostor za snažnije sudjelovanje žena u politici i svojim primjerom pokazale da se zajedništvo, odgovornost i povjerenje grade kroz godine predanog rada. Njihovo iskustvo i znanje ostaju vrijednost koju želimo prenositi novim generacijama“, kazala je Andrić.

Današnja sjednica bila je ujedno prilika za isticanje kontinuiteta i snage Zajednice žena. Istaknuta je važnost okruženja u kojem žene jedna drugoj pružaju potporu, ali i političkog prostora u kojem njihovo sudjelovanje neće završavati na zastupljenosti, nego će uključivati stvarnu odgovornost i sudjelovanje u procesima odlučivanja

Među dobitnicama priznanja bila je i dopredsjednica HDZ-a BiH Darijana Filipović, koja je zahvalila Predsjedništvu Zajednice žena te značenje priznanja povezala s odgovornošću žena koje danas sudjeluju u političkom životu prema onima koje dolaze nakon njih.

„Naša je odgovornost otvoriti prostor i za generacije žena koje dolaze, pokazati im da mogu i trebaju biti dio politike te da njihovo znanje, sposobnost i pogled na društvo imaju svoju vrijednost. Snaga žena nije samo u pojedinačnom uspjehu, nego u zajedništvu koje gradimo. Danas sam posebno ponosna što ovo priznanje dijelim sa ženama impresivnih životopisa, političkih karijera i ljudskih iskustava od kojih sam imala priliku učiti. Ono što danas gradimo počiva na temeljima koje su svojim radom, iskustvom, savjetima i primjerima postavile žene prije nas“, istaknula je Filipović.

Continue Reading

KULTURA

Marko Ljubic. GRABOVA MOTKA I SRBOPOLJACI U POLITICI

Published

on

 

HDZ je zbilja pao nisko gledajući model kriznog komuniciranja oko ovoga Odbora u Gospiću. Kao da i sami jedva čekaju da ih otpušu ili otpuše neko nevrijeme. S jedne strane očekivano, ne možeš pametniju taktiku očekivati nakon toliko akumuliranih katastrofalnih svinjarija i do iznemoglosti oslanjanja na Plenkovićeve mantre o nikad većemu svemu, što je pretpostavljalo okruženje poluučenim mediokritetima tipa Frke Petešića, Milića i gomile Zekanovića s rukama, a bez pameti i političkog obraza, s druge strane ipak neočekivano kad vidiš tko stoji s druge strane, od Hajdaša da oprostite Dončića, gangašice Benčić, Puljkove do Dalije i penzionera Špike.

S obje strane gledano – tužne li hrvatske zbilje!

Danima im pripremaju “građane” u Gospiću, pišu se poruke i transparenti, dokazana industrija, pa mi se sažali nad mojim unučicama koje prave narukvice i prodaju turistima na tržišnom principu, iako su neusporedivo ljepše od skupih “građanskih transparenata” za koje se izdvajaju vrhunski “inkluzivni” honorari, pa im tamo strpaju sjednicu Odbora, ni srpski i srpskopoljske palikuće i teroristi im ne uspiju skrenuti fokus javnosti, onda ih dovuku i pred kamerama ih suprotstave “građanima”, ovima iz civilnih udruga s transparentima. Uz viku Zekanovića, čiji karakteristični bezlični glas popunjava sliku prostorije.

Srbi bi rekli – k’o somove ih navuku.

Morat će se i o toj srpskoj uzrečici razmisliti kad ribolovci krenu na rijeku, pa zazivati sreću da somove navuku k’o Hadezeovce.
I ode slika – HDZ je protiv građana Gospića.

Hm, Gospića.

Pa će se sad usmjeriti gnjevno na Milanovića “putinista i rusofila”, jer će im sazvati Izvanrednu sjednicu Hrvatskog sabora.
I angažirati će dvoje troje preostalih “analitičara” da objasne kako iza svega stoje Rusi, Srbi, Srbopoljaci i Srbopoljakinje “hrvatski državljani”, Možemo i Soroš, udbaši, komunjare.

Jedino će dobro proći islamisti i Bošnjaci, strateški partneri. I Malića da “otkrije” štogod o Milanoviću i njegovim Rusima.
Kamo to vodi?

Nema tu puno nepoznanica.

Vodi, ili ispuhivanju kriznog naboja kao i vrućina s kišama, pa idemo dalje i jopet, ili ode Plenki i ode HDZ. Prvi, Bog zna kamo i koliko duboko će ga trebati potopiti, HDZ duboko i što dublje u “inkluzivnost” koju sam kopa već deset godina.

Samo treba pratiti Penavine tragove, jer realno stanje ovakvog državnog poretka i njegovo održavanje ne smije ni dospjeti u ruke karakternijih osoba. Drugim riječima, il je Frka, il je Zeko, il je Hajdaš, il je Kekin, il je Penava.

Sve drugačije je rizik, pogotovo korporativni.

Penava je uzgajan da se po njegovim tragovima uvijek vidi što su gazde zapovidile, ili će biti snijeg, il labudovi, ili “časna” vika i dreka, ili nova stabilna vlast istoga poretka?

Moj Tica mi jutros kaže – nema tu Dokture moj bez grabove kvrgave motke.

Sreća Božja.

Tica obično dograbi i opasnije alate.

A možda još tkogod dograbi štogod.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2010 - 2024 BPZ.ba