Hrvatski sabor će 5. lipnja proglasiti Danom hrvatske zastave, spominjući se time 5. lipnja 1848. godine i ustoličenja Josipa Jelačića za bana Trojedne Kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije pod banskom zastavom koja je predstavljala i hrvatsku državnu zastavu s čime je izravno povezan nastanak hrvatske zastave kakvu poznajemo.
Piše: Misao.hr
Hrvatskom saboru prijedlog o proglašenju Dana hrvatske zastave došao je od zastupnika Andre Krstulovića Opare, koji je oživio inicijativu iz 2018. Odluka je prihvaćena u saborskome Odboru za obrazovanje, znanost i kulturu 20. svibnja.

„Nakon donošenja Zakona o hrvatskome jeziku, koji smo na čast i ponos svima uspješno proveli na inicijativu Matice hrvatske, te nakon Odluke o proglašenju 2025. godinom obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva, na zajedničku inicijativu Matice hrvatske i Družbe ‘Braća Hrvatskoga Zmaja’, oživio sam zamrlu inicijativu iz 2018. o saborskoj Odluci o proglašenja 5. lipnja Danom hrvatske trobojnice / zastave. Inicijativu su tada pokrenuli Hrvatski institut za povijest, Hrvatski povijesni muzej, Družba ‘Braća Hrvatskoga Zmaja’ i Hrvatsko grboslovno i zastavoslovno društvo, a podržali su je i tadašnja predsjednica RH Kolinda Grabar Kitarović kao i Vlada RH, izjavio je Krstulović Opara u novom Vijencu.
Povjesničar Mario Jareb s Hrvatskog instituta za povijest, koji je dao stručno mišljenje o inicijativi, pojašnjava „da je banska zastava Jelačića u prvom redu predstavljala kao prvog dužnosnika Kraljevstva, odnosno ustanovu koja je predstavljala tadašnju hrvatsku državu – Kraljevinu Dalmaciju, Hrvatsku i Slavoniju. U tom je smislu banska zastava predstavljala i hrvatsku državnu zastavu. Takva zastava postala je uzor kasnijim hrvatskim nacionalnim i državnim zastavama“, tumači Jareb i dodaje da se i današnja državna zastava RH također temelji na tom obrascu.

„Jelačićeva zastava iz 1848. sačuvana je do danas u fundusu Hrvatskoga povijesnog muzeja, pa je tako taj prauzorak hrvatske nacionalne i državne zastave i dalje prisutan u hrvatskoj javnosti. Sve to upućuje na zaključak da Dan hrvatske zastave treba biti spomen na onaj dan kada je Jelačić primio svoju bansku zastavu, a to je upravo 5. lipnja“, zaključuje Jareb.
Taj je datum prikladan i zbog toga što se naslanja na Dan državnosti
„Taj je datum prikladan i zbog toga što se lijepo naslanja na naš vraćeni Dan državnosti 30. svibnja te ćemo moći lijepo povezati te svečane dane u prikladne svečanosti i manifestacije kojima se slavi Domovina. Važno je i to što je tada još u tijeku i školska godina te će učenici, uz prilagođeni nastavni kurikul, moći još bolje naučiti i cijeniti svoju trobojnicu i Domovinu“, dodaje Krstulović Opara i podsjeća: „Stariji će se sjetiti da je 30. svibnja 1990, odmah nakon konstituiranja prvog demokratski izabranog Hrvatskog sabora, na tadašnjem Trgu Republike održano velebno slavlje naroda i tada je izvornu bansku zastavu nosio narodni guslar Mile Krajina koji je stajao uz predsjednika Franju Tuđmana, kardinala Franju Kuharića, predsjednika mešihata muftiju Ševka Omerbašića i uz novoizabrane narodne zastupnike.“

demokratski izabranog Hrvatskog sabora 30. svibnja 1990.
Vratit ćemo ponos Hrvatima
„Veselim se Danu hrvatske trobojnice“, kaže Krstulović Opara i dodaje da nam je potreban kako bismo još dostojanstvenije slavili i cijenili svoju povijesnu i identitetsku baštinu. „Mi smo jedan od rijetkih naroda koji čuva svoju izvornu državnu zastavu i to iz vremena kada su u Europi nastajale prve državne zastave. Ona nije samo povijesni, muzejski artefakt, ona je posebna vrijednost, svetinja, jer je odonda bilo više razdoblja kad je hrvatski crven-bijeli-plavi bio zabranjen nego onih u kojima se mogao slobodno viti. To nikako ne smijemo zaboraviti i zanemariti.
Uvjeren sam da ćemo vratiti ponos Hrvatima tako što će za blagdane isticati naše trobojnice na prozorima stanova, a ne samo da je ponosno vijorimo kada nas razvesele naši sportaši. Ta trobojnica nije samo obična tkanina….„, zaključio je Krstulović Opara u razgovoru za Vijenac Matica hrvatska – Vijenac 814 – Zadnja stranica