Stigle prve izlazne ankete: Neviđeni potop HDZ-a, malo tko je ovo očekivao
Autor: I.J.
U Hrvatskoj se danas održava drugi krug predsjedničkih izbora na kojem će građani odlučiti tko će dobiti petogodišnji mandat na Pantovčaku. Građani biraju između dvojice kandidata, Zorana Milanovića i Dragana Primorca, nakon što niti jedan od njih nije uspio osigurati pobjedu u prvom krugu održanom 29. prosinca 2024. godine.
Predsjednik Republike Hrvatske, bez obzira sudjeluje li na izborima jedan ili više kandidata, bira se većinom glasova svih birača koji su glasovali. Na ponovljenom izboru izabran je kandidat koji dobije najveći broj glasova birača koji su glasovali. Ako kandidati dobiju isti broj glasova, izbor se još jednom ponavlja.
Birališta se u Hrvatskoj su otvorena u 7:00 sati, a pravo birati predsjednika ima ukupno 3.769.598 birača u Hrvatskoj i inozemstvu. Do 11.30 je glasalo 13,8 posto registriranih birača, a odaziv je znatno manji nego 2019. godine kada je do 11.30 glasalo 18,87 posto birača. Najveći odaziv je zabilježen u Varaždinskoj županiji gdje je do 11.30 glasalo 17,39 posto glasača, a najmanji u Vukovarsko-srijemskoj gdje je glasalo 10,94 posto glasača.
Događaje uživo pratite na portalu Dnevno.hr
Foto: Ivo Ravlic / CROPIX
19:00 Stigle prve izlazne ankete: Milanović pomeo
Birališta su zatvorena. Prema prvim izlaznim anketama IPSOS-a koje je objavio HRT Zoran Milanović je dobio 77,86 posto, a Dragan Primorac 22,14 posto glasova.
18:45 Birališta se uskoro zatvaraju, prve izlazne ankete u 19:00
Birališta se zatvaraju u 19:00 sati, a tada će biti objavljene i prve izlazne ankete. Oko 19:30 stižu prvi rezultati izbora 2025. iz Državnog izbornog povjerenstva.
18:30 Najveći odaziv u Varaždinskoj županiji
U drugom krugu predsjedničkih izbora do nedjelje poslijepodne na biračka je mjesta izašlo 41 tisuću birača manje nego u prvom krugu, 29. prosinca, pokazuju podaci Državnog izbornog povjerenstva. Najveći odaziv i dalje je u Varaždinskoj (gotovo 43 posto), Međimurskoj (40, 81 posto) i Krapinsko-zagorskoj županiji (39, 10 posto), a najmanji u Vukovarsko-srijemskoj (27, 98 posto), Brodsko-posavskoj (30 posto) i Zadarskoj županiji (30, 70 posto).
Od gradova, sjedišta županija, najveći odaziv bilježe Varaždin (44, 32 posto), Čakovec (44 posto) i Pazin (42, 54 posto), a najmanji Vukovar (27, 91 posto), Slavonski Brod (30, 41 posto) i Dubrovnik (30, 86 posto).
U četiri velika grada, glasovala je oko trećina birača, u Zagrebu 36, 4 posto, u Splitu 32, 5 posto, u Rijeci 35 posto, a u Osijeku 33, 1 posto. U inozemstvu, gdje se hrvatski predsjednik bira u 38 država, na 105 biračkih mjesta, do nedjelje poslijepodne glasovalo je 15. 601 birača, pokazuju podaci sa 79 biračkih mjesta, iz 20 država.
17:00 Stigli novi podaci o izlaznosti: Izašlo je 34,77 posto birača
Prema novim informacijama iz DIP-a, do 16:30 sati izašlo je 34,77 posto birača. To je oko 2 posto manje nego u prvom krugu. No, 2019. je izašlo preko 43 posto pa je ove godine to značajan pad.
Foto: DIP
16:30 Uskoro novi podaci o izlaznosti
15:30 Problem u Splitu, DIP tvrdi da problema nema
Kod Splita ne voze katamarani. “Zastoj u katamaranskom i trajektnom prometu ne utječe na tijek izlaska na birališta na području Splitsko-dalmatinske županije ni na otocima ni na njenom kopnenom dijelu”, doznaje se u županijskom izbornom povjerenstvu.
12:01 Objavljeni prvi podaci o izlaznosti
Do 11.30 je glasalo 13,8 posto registriranih birača. Odaziv je manje nego 2019. godine kada je do 11.30 glasalo 18,87 posto birača. Najveći odaziv je zabilježen u Varaždinskoj županiji gdje je do 11.30 glasalo 17,39 posto glasača, a najmanji u Vukovarsko-srijemskoj gdje je glasalo 10,94 posto glasača.
Do 11.30 sati glasovalo je 460.890 birača ili 13.80 posto, što je nešto više u odnosu na 29. prosinca kada ih je glasovalo 459.502 ili 14 posto.
DIP će sljedeće podatke o izlaznosti objaviti u 17 sati.
DIP
10:35 Glasao Andrej Plenković
Svoj glas za predsjednika RH dao je i premijer Andrej Plenković.
Foto: Darko Tomas / CROPIX
10:15 DIP: Zabilježeno tek nekoliko pritužbi
Izborna nedjelja u Hrvatskoj protječe mirno i uz zanemarive pritužbe o kršenju izborne šutnje, doznaje se u Državnom izbornom povjerenstvu (DIP).
“Dojava o kršenju šutnje u drugom krugu predsjedničkih izbora gotovo da i nema, imamo tek nekoliko pritužbi vezanih za privatne profile na društvenim mrežama”, rekao je član i glasnogovornik DIP-a Slaven Hojski.
Izborna šutnja na snazi je do zatvaranja birališta u 19 sati, a povrede izborne šutnje prijavljuju se DIP-u putem elektroničke pošte dip@izbori.hr.
10:52 Glasao Zoran Milanović
Zoran Milanović je na glasanje došao u društvu supruge, glasao je na izbornom mjestu u Osnovnoj školi “Petra Zrinskog” u Zagrebu.
Foto: Josip Bandic / CROPIXFoto: Josip Bandic / CROPIX
10:45 Nema gužve na biračkim mjestima
U Osijeku je jutros zabilježena manja gužva na biračkim mjestima, a više građana očekuje se prije ručka i u poslijepodnevnim satima.
Na području Osječko-baranjske županije otvoreno je 439 biračkih mjesta, od čega 117 u Osijeku i prigradskim naseljima. Osim toga, djeluje i pet posebnih biračkih mjesta – dva u domovima za starije i nemoćne te tri u osječkom zatvoru.
“Za sada nema problema. Najveći odaziv obično bude prije i poslije mise. U prvom krugu izlaznost je bila 50 posto, a nadamo se da će sada biti barem jednaka ili veća”, izjavila je za HRTPetra Guberac, potpredsjednica biračkog mjesta u Osnovnoj školi Franje Krežme.
08:30 Primorac glasao
Dragan Primorac jutros je glasao na svom biračkom mjestu na Šestinskom trgu u Zagrebu.
Biračima koji su u prvom krugu podignuli tzv. plavu potvrdu za glasovanje, DIP poručuje da u nedjelju ne moraju ponovno ići po nju, sada su u biračkom popisu.
Riječ je o biračima koji u nedjelju, 29. prosinca nisu bili u tom popisu jer nisu imali važeću osobnu iskaznicu, pa su morali otići u ured uprave u županijama i Gradu Zagrebu kako bi podignuli tzv. plavu potvrdu i ostvarili pravo glasa.
No, po takvu će potvrdu u nedjelju morati ići birači koji dođu na biračko mjesto, a nemaju važeću osobnu iskaznicu, pa nisu u biračkom popisu.
Potvrde će u nedjelju od 7 do 19 sati izdavati nadležna upravna tijela u županijama i Gradu Zagrebu, na mrežnoj stranici Ministarstva pravosuđa i uprave poveznica je na popis upravnih tijela nadležnih za izdavanje tzv. plave potvrde s adresama i kontakt podacima.
07:10 Otvorena biračka mjesta
Otvorena su biračka mjesta diljem Hrvatske za drugi krug predsjedničkih izbora.
07:05 Glasa se u Australiji
U subotu navečer po hrvatskom vremenu, otvaranjem tri od četiri biračka mjesta u Australiji, počeo je drugi krug izbora za predsjednika Hrvatske.
U 21 sat po hrvatskom vremenu otvorena su biračka mjesta u Canberri, Sydneyu i Melbourneu, potvrdio je potpredsjednik Državnog izbornog povjerenstva (DIP) Josip Salapić. Na ta četiri mjesta aktivno registriranih je 1. 080 birača, četvero više nego prije dva tjedna.
U inozemstvu se posljednja otvaraju i zatvaraju biračka mjesta u Chicagu i Los Angelesu, u ponedjeljak u 2, odnosno 4 sata po našem vremenu.
Kako za sada stvari stoje, unatoč požarima, hrvatski generalni konzulat u Los Angelesu, u kojem se nalazi biračko mjesto, bit će otvoren za izbore, jer se situacija s požarima smiruje, kaže Salapić.
Ne možeš ozdraviti dok si izložen stvarima koje su te i dovele na mjesto bolesti. Ovo je RANT sebi samoj, ljutnja na samu sebe. Nekad je čovjek sam sebi najgori neprijatelj. A nije da nema ljudi koji to jedva dočekaju.
Uzalud sve terapije ovog svijeta, stečeno znanje…pa zvučat će kontroverzno mnogima- ali čak i određeno obraćenje, pa i pokušaj života po Božjim zakonima, ako si ti i dalje izložen ljudima i sredini koja te do bolesti dovela.
Sretnici koji pojma nemaju o čemu pričam, mogu se samo čuditi. Oni koji su prošli neke ozbiljnije stvari u životu, znat će o čemu govorim.
Pri postizanju ozdravljenja, funkcionalnog života, svega što život čini životom, a ne preživljavanjem..jako je bitna i materijalna situacija. Bitna i kod nas, podcijenjena. Lako je romantizirati kad imaš novce. Kad nemaš, život postaje druga priča. Postaješ puno ranjiviji i puno spremniji trpjeti ono što ne bi trebao.
Naravno, nije garancija zdravlja, ali novac otvara mnoga vrata, a nemanje novca zatvara mnoga, prijeko potrebna.
Sve skupa, puno tog je potrebno da oni kojima je dodijeljen loš start u životu se izvuku i dođu do nekog drugog života. Puno toga je potrebno da se, kad se nađeš jako nisko na životnoj ljestvici- pokreneš i napraviš više od samog preživljavanja. Mada je u nekim životima i to herojski uspjeh, samo po sebi.
Kako god, ako ti nije dobro..a iole si zdrav. Nisi drvo. Nisi drvo, Marijana. Nije nitko.
Ne budi sramežljiv, gotovo ohol..otvori se za zatražiti pomoć . Pokucat ćeš na pedeset vrata gdje će ti se smijati i prezreti te. Ali pokucat ćeš i na pedeset prva vrata, koja će ti vratiti vjeru u ljude.
Na kraju imaš Boga, imaš i šačicu ljudi koja će te čuti i doživjeti. Ali je najbitnije – imaš li samog sebe ?
„Jedna od najznačajnijih postrojbi iz vremena Domovinskog rata, Postrojba za posebne namjene „Ludvig Pavlović”, čija nas je 34. obljetnica okupila, danas šalje posebno važne poruke. Iz Ljubuškog, grada koji nosi znamen stoljetne hrvatske povijesti te simbol hrabrosti i odlučnosti u obrani domovine, poručujemo kako nam je i danas potrebno zajedništvo bez podjela, bez prebacivanja zasluga i odgovornosti, nego s jednim ciljem – da Hrvati opstanu u BiH kao jednakopravan i konstitutivan narod. Pripadnici postrojbe „Ludvig Pavlović” više od tri desetljeća pokazuju nam što u stvarnosti znači ‘svi za jednoga, jedan za sve’. Hvala im što nas mlađe tim svojim zajedništvom obvezuju da promičemo i štitimo vrijednosti Domovinskog rata. I danas Ljubuški nosi još jednu važnu poruku, onu za budućnost Hrvata u Bosni i Hercegovini: na prošlosti učimo i pamtimo, tuđe poštujemo, a svoje čuvamo”, izjavila je Darijana Filipović, zastupnica u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, u povodu 34. obljetnice utemeljenja Postrojbe za posebne namjene „Ludvig Pavlović”, čijem je obilježavanju nazočila u Ljubuškom.
Ljubuški je danas okupio pripadnike ove postrojbe, obitelji poginulih i umrlih branitelja, predstavnike braniteljskih udruga, institucija i žitelje. Izaslanstvo Hrvatskog narodnog sabora BiH predvodio je predsjednik HNS-a BiH dr.Dragan Čović, a uz zastupnicu Filipović nazočili su i Toni Kraljević, dopredsjednik Vlade Federacije BiH i ministar financija u Vladi FBiH, Predrag Čović, predsjednik Vlade Županije Zapadnohercegovačke, te brojni dužnosnici i izaslanici sa svih razina vlasti.
Trideset i četiri godine nakon utemeljenja, ime Postrojbe za posebne namjene „Ludvig Pavlović” ostaje vezano uz hrabrost, spremnost i odgovornost hrvatskih branitelja koji su u najtežim vremenima stali u obranu doma, slobode i hrvatskoga naroda. Uz sjećanje na 26 poginulih pripadnika postrojbe, ova obljetnica ima posebno mjesto u očuvanju istine o ulozi Hrvatskog vijeća obrane i vrijednostima Domovinskog rata.
U sklopu obilježavanja upriličen je prijam kod gradonačelnika Ljubuškog Vedrana Markotića, nakon čega je program nastavljen na Trgu dr. Franje Tuđmana, gdje su položeni vijenci i zapaljene svijeće u znak pijeteta prema poginulim, umrlim i preminulim pripadnicima postrojbe. Molitvu je predvodio fra Miro Šego, a obilježavanje je nastavljeno mimohodom prema crkvi sv. Kate, gdje je služena sveta misa.
„Vaša povijest svjedoči o velikoj žrtvi. Poginuli pripadnici vaše postrojbe završili su svoj zemaljski život, a nama darovali slobodnu domovinu. Ta je ostavština toliko velika i sveta da obvezuje sve nas da je ljubimo, poštujemo i budućim generacijama prenosimo vašu čast, hrabrost i ponos“, istaknuo je fra Šego tijekom propovijedi.
Davor Đugum, predsjednik Udruge PPN-a „Ludvig Pavlović”, osvrnuo se na ratni put postrojbe, njezinu snagu i zajedništvo koje bivši pripadnici nastavljaju čuvati.
„Danas smo ovdje kako bismo se prisjetili naših poginulih pripadnika, jer ne bismo bili ovdje da nije bilo njih. Oni žive u našim svakodnevnim mislima, srcima i molitvama. Mi, preživjeli pripadnici Postrojbe za posebne namjene ‘Ludvig Pavlović’, ne posustajemo i iz godine u godinu okupljamo se kako bismo čuvali uspomenu na dane ponosa, prkosa i slave. Važno je pokazati snagu i zajedništvo te budućim generacijama prenijeti istinu o doprinosu postrojbi Hrvatskog vijeća obrane u Domovinskom ratu. Ponosni smo što je ta žrtva ostala trajno prepoznata, a naša postrojba zlatnim slovima upisana u povijest obrambenog Domovinskog rata. Nadam se da će se u budućnosti o tome učiti i da će mladi znati koje su postrojbe iznijele ono što danas živimo u slobodi“, poručio je Đugum.
Gradonačelnik Markotić istaknuo je kako je riječ o jednoj od najelitnijih postrojbi iz Domovinskog rata te kako Ljubuški s posebnim poštovanjem čuva uspomenu na hrvatske branitelje koji su ostavili neizbrisiv trag u obrani hrvatskoga naroda.
„Postrojba je od samih početaka nosila ime časnog Ludviga Pavlovića, čovjeka koji cijeli život nije htio odustati od svojih uvjerenja. Vodili su je divovi Domovinskog rata, pokojni Božan Šimović i pokojni Ante Primorac, čija je majka Milka, u 92. godini života, danas ovdje. Ante Primorac bio je dva puta ranjen i ponovno se vraćao na prvu crtu. To su ljudi koji su časno vodili postrojbu i ostali gromade Domovinskog rata. Nama mlađim generacijama posebno su važna njihova svjedočanstva jer iz prve ruke učimo o njihovu ratnom putu, žrtvi i vrijednostima koje su ih vodile. Ono što su oni izborili u ratu, na nama je da sačuvamo u miru, da ostanemo jedinstveni i da kroz zajedništvo osiguravamo jednakopravnost hrvatskog naroda“, kazao je Markotić.
Uz trajnu zahvalnost prema pripadnicima postrojbe „Ludvig Pavlović“ i svim hrvatskim braniteljima, današnje obilježavanje potvrdilo je važnost čuvanja istine o Domovinskom ratu, ulozi Hrvatskog vijeća obrane i žrtvi ugrađenoj u temelje slobode. Dostojanstvo hrvatskih branitelja, zajedništvo i ravnopravnost hrvatskoga naroda ostaju obveza današnjih i budućih naraštaja.
“Fotografija u ruci, molitva na usnama i dan duži od godine.”
Jutros, uz kavu u Gradskoj kavani na Rondou, razgovaram s generalom Petrom Zelenikom. Tema je, naravno, Domovinski rat. Pozdravlja nas Ante Marinčić, utemeljitelj HDZ-a Žepče i prvi zapovjednik HVO-a Maglaj, a danas aktivni član Društva književnika Herceg-Bosne.
Pridružuje nam se Gordan Miličević
General me upita:
„Znaš li što se zbilo na današnji dan?“ i pokazuje mi fotografiju (koju objavljujem)
te započinje priču iz ratne prošlosti…..
Bio je to obiteljski ručak prvog zapovjednika obrane grada Mostara, generala Petra Zelenike, uz suprugu Zdenku, za stolom su sjedili njegovi sinovi Romeo i Antonio zvani Braco koji je još maloljetan, svi u uključeni u obranu i u uniformi.
Majka Zdenka s krunicom u ruci, uzima fotoaparat sa suzama u očima ponosno fotografira svoje najmilije branitelje ispred kuće u Cimu, a potom nastavlja molitvu kojom iz dna duše majčinski zaziva Boga u pomoć.
Rekao sam generalu da ću ovo objaviti, kratko iz srca.
Danas se mnogo toga iskrivilo kada se govori o Domovinskom ratu. Ljudi se boje istine.
A toga dana našoj Zdenki bilo je teže nego mnogim drugima. Fotografija je ostala vječna uspomena na jedan obiteljski ručak, koji je bio sve samo ne običan.
Tako su krenule Lipanjske zore 1992. godine – naša hercegovačka Oluja