Connect with us

EKONOMIJA

U Mostaru posađen Maslinik nade

Published

on

U samostanu Školskih sestara franjevki Krista Kralja u Potocima pokraj Mostara u petak, 21. veljače je svečano posađen Maslinik nade, jedinstveni projekt koji spaja duhovnost, zajedništvo i ljubav prema zemlji. Ovaj simbolični čin okupio je brojne svećenike, časne sestre, uljare iz BiH i regije, diplomate te političke predstavnike, među kojima su bili predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara i federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemal Hrnjić, prenosi KTA.

Riječ je o jedinstvenom projektu u kojem časne sestre već dugi niz godina njeguju i razvijaju maslinik sa 3.500 stabala na više od 13 hektara, koji je ove godine dodatno proširen sadnjom 33 rijetke bijele masline. Taj broj simbolizira godine Kristova života, njegovu žrtvu i ljubav prema čovječanstvu, dok same masline, zbog svoje rijetkosti i boje, predstavljaju čistoću, mir i nadu.

 

 

Foto: Ured Predsjednice Federacije BiH

Maslina je simbol snage, postojanosti i zajedništva, a ovaj Maslinik nade šalje snažnu poruku o vjeri u ljepšu budućnost. Ovdje, u ovom duhovnom kompleksu, sestre pokazuju kako se trud, ljubav prema zemlji i predanost mogu pretočiti u konkretan razvoj. Nadam se da će ovaj projekt biti inspiracija i drugima da se posvete zemlji i pronađu načine za život od vlastitog rada.“, izjavila je Bradara ističući važnost ovog projekta i njegovu simboliku.

Časna sestra Dajana Dujmović, direktorica tvrtke Paxa Dola d.o.o., koja upravlja samostanskim maslinikom je naglasila kako ovaj projekt nadilazi poljoprivrednu inicijativu i postaje duhovna misija. Poljoprivreda može puno više nego što mislimo – ona donosi mir u ljudima, čuva naslijeđe, jača vjeru i nadu. Kao što maslina treba sunce i vodu, tako i ljudi trebaju zajedništvo da bi donijeli ljubav i mir. Maslinik nade bit će mjesto susreta, molitve i povezanosti – priča o tome da ostavimo trag dobrote u podneblju u kojem živimo., rekla je sestra Dajana.

Provincijska predstojnica sestra Franka Bagarić podsjetila je na bogatu povijest samostana i izazove s kojima su se sestre suočavale. Tijekom Domovinskog rata sve je bilo razrušeno i zapaljeno, osim Gospine špilje i dviju maslina koje su preživjele. U tim smo simbolima pronašle snagu za novi početak, a danas svjedočimo kako trud i vjera donose plodove., posvjedočila je sestra Franka.

Sadnja Maslinika nade označila je još jedan korak u očuvanju baštine i poticanju održivog razvoja. Simbolično i duhovno, ovaj maslinik predstavlja vjeru u bolju budućnost, a časne sestre svojim predanim radom šalju snažnu poruku zajedništva i nade. Maslinik ostaje mjesto susreta i molitve, a kroz njega će se prenositi poruka mira i povezanosti među ljudima.

Continue Reading

EKONOMIJA

Prof. dr. sc. Ivo Čolak novi rektor Sveučilišta u Mostaru(jednoglasno izabran)

Published

on

Senat Sveučilišta u Mostaru danas je jednoglasno izabrao prof. dr. sc. Ivu Čolaka, redovitog profesora, za novog rektora Sveučilišta u Mostaru na mandatno razdoblje od četiri godine. Druga kandidatkinja bila je prof. dr. sc. Damirka Mihaljević s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru.

ŠUTNJA REKTORATA Sindikalisti nisu dobili prostorije i adresu na Sveučilištu, Sindikat će registrirati negdje drugo | Vijesti Hercegovina.Info

Prof. dr. sc. Ivo Čolak u svom programu za mandatno razdoblje od 2025. do 2029. godine ističe, kao najveći prioritet razvoja, financijsku stabilnost Sveučilišta u Mostaru kao temelj za daljnji razvoj, s posebnim naglaskom na dobrobit studenata i oslobađanje školarina za studente koji redovito izvršavaju svoje obveze. Njegov program uključuje jačanje znanstvene izvrsnosti, veću suradnju s gospodarstvom, razvoj nacionalnog identiteta i kulture, povećanje kvalitete obrazovanja i učinkovitosti studiranja te društvenu odgovornost.

Posebni ciljevi uključuju unaprjeđenje studijskih programa, povećanje studentskog standarda, daljnju digitalnu transformaciju i poticanje znanstvenih projekata. Posebno se naglašava potreba bolje suradnje Sveučilišta s gospodarstvom, s ciljem većeg uključivanja studenata, kao i dodatna ulaganja u infrastrukturu te povećanje prostornih kapaciteta, posebno za Farmaceutski fakultet.

 

Međunarodna suradnja i mobilnost studenata i nastavnika bit će nastavljeni i intenzivirani kroz razvoj novih programa, uključujući i studije na stranom jeziku. Profesor Čolak poseban naglasak stavlja na digitalizaciju cijele vertikale obrazovanja na hrvatskom jeziku u BiH te razvoj IT sektora i daljnje podizanje položaja Sveučilišta na međunarodnim ljestvicama.

Studenti su u središtu obrazovnog procesa, a konačni cilj programa je omogućiti im kvalitetno obrazovanje uz znatno povoljnije uvjete studiranja. Nastavit će se razvijati mentorsko i savjetodavno praćenje studenata, unaprjeđivati sustav stipendiranja te aktivnije uključivati studente u stručne i gospodarske projekte. Sve to pridonijet će stvaranju stabilne, dinamične i inovativne institucije prilagođene potrebama tržišta rada i društvenim promjenama.

Prof. dr. sc. Ivo Čolak dugogodišnji je profesor i znanstvenik na Sveučilištu u Mostaru, gdje je zaposlen još od 1993. godine. Završio je Građevinski fakultet, a nakon toga i Filozofski fakultet. Obnašao je niz dužnosti, uključujući prodekana za nastavu i dekana Građevinskog fakulteta te prorektora za znanost i razvoj Sveučilišta u Mostaru. Obrazovao se i dodatno usavršavao na poslijediplomskom studiju u Splitu te postdoktorskom studiju u Zürichu. Bio je član Vijeća za znanost Bosne i Hercegovine te član Upravnog odbora Agencije za osiguranje kvalitete i razvoj visokog obrazovanja BiH (HEA). Također, aktivno je sudjelovao u brojnim povjerenstvima za akreditaciju visokoškolskih ustanova u BiH i Crnoj Gori, kao i u oblikovanju javnih politika i strategija u području obrazovanja i znanosti. Od 2018. godine predaje kao redoviti profesor i na Sveučilištu Sjever u Varaždinu. Njegov znanstveni i profesionalni rad odlikuje se izrazitim doprinosom u razvoju visokog obrazovanja, znanosti i upravljanja Sveučilištem u Mostaru.Ivo Čolak | Vijesti Hercegovina.Info Prof. dr. sc. Ivo Čolak preuzima dužnost rektora 1. listopada 2025. godine.

00:59

00:00
Play
k
Mute
m
Settings
Fullscreen
f

 

 

Prof. dr. sc. Ivo Čolak dugogodišnji je profesor i znanstvenik na Sveučilištu u Mostaru, gdje je zaposlen još od 1993. godine. Završio je Građevinski fakultet, a nakon toga i Filozofski fakultet. Obnašao je niz dužnosti, uključujući prodekana za nastavu i dekana Građevinskog fakulteta te prorektora za znanost i razvoj Sveučilišta u Mostaru. Obrazovao se i dodatno usavršavao na poslijediplomskom studiju u Splitu te postdoktorskom studiju u Zürichu. Bio je član Vijeća za znanost Bosne i Hercegovine te član Upravnog odbora Agencije za osiguranje kvalitete i razvoj visokog obrazovanja BiH (HEA). Također, aktivno je sudjelovao u brojnim povjerenstvima za akreditaciju visokoškolskih ustanova u BiH i Crnoj Gori, kao i u oblikovanju javnih politika i strategija u području obrazovanja i znanosti. Od 2018. godine predaje kao redoviti profesor i na Sveučilištu Sjever u Varaždinu. Njegov znanstveni i profesionalni rad odlikuje se izrazitim doprinosom u razvoju visokog obrazovanja, znanosti i upravljanja Sveučilištem u Mostaru. Prof. dr. sc. Ivo Čolak preuzima dužnost rektora 1. listopada 2025. godine.

Svim umirovljenicima stiže trajni dodatak na mirovinu. Iznos će se računati prema godinama staža
Poslovni dnevnik

Svim umirovljenicima stiže trajni dodatak na mirovinu. Iznos će se računati prema godinama staža

Continue Reading

EKONOMIJA

Vlada HNŽ potpisala ugovore sa 155 vježbenika

Published

on

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač i ministar financija HNŽ-a Adil Šuta pozdravili su danas vježbenike koji su odabrani na osnovu Javnoga poziva Vlade za prijam vježbenika u županijska tijela uprave, upravne organizacije i druge službe, tijela i institucije Hercegovačko-neretvanske županije, prenosi Hrvatski Medijski Servis.

Predsjednica Buhač podsjetila je na to da je vježbenički staž kontinuirani proces koji Vlada HNŽ-a godinama provodi, ali i kako je ovoga puta unaprijeđen na način da je vježbenicima osigurano kvalitetnije mentorstvo, bolji raspored i izravna komunikacija s tržištem rada, prije svega s privatnim sektorom.

 

 

– Dosad je fokus bio na državnoj službi, gdje je puno vježbenika bilo na određenim mjestima na kojima ponekad nisu dobili potrebno znanje za izlazak na tržište rada. Držim kako je važno da vidite i jedan i drugi svijet i krenete od samoga početka. Na vama je raditi i učiti, a ja se nadam kako će vam na svakomu mjestu biti osiguran kvalitetan mentor koji će vam znati prenijeti znanje. Sama diploma nije dovoljna, danas se očekuje cjeloživotno učenje i stalno usvajanje novih znanja i vještina, a mi smo vam osigurali onaj ključni početni iskorak – poručila je Buhač, osvrnuvši se i na kašnjenje s objavom popisa odabranih vježbenika.

– Javni je poziv bio u prošloj godini i postupak je proveden u skladu sa zakonskim propisima. Međutim, imali smo otprilike 400 prijavljenih na 100 predviđenih mjesta i radili smo na proširenju Odluke kako bismo primili maksimalan mogući broj, a to je zasad ukupno 155 vježbenika. Također, Županija je istodobno bila na privremenomu financiranju i odmah po usvajanju Proračuna usvojili smo i ovu odluku – pojasnila je predsjednica Vlade, najavivši kako se radi i na stvaranju uvjeta za prijem dodatnoga broja vježbenika.

Ministar Šuta ocijenio je današnji trenutak važnim iskorakom u životu odabranih vježbenika, dodavši kako se nada da će svatko od njih na odgovarajući način iskoristiti vrijeme koje je pred njima.

– Želim da steknete dodatna znanja i kompetencije i da to znanje sutra prenesete na tržište rada koje je zahtjevno i turbulentno. Završeni je fakultet samo ulaznica za daljnji svijet i posao, a od vas se očekuje kontinuirano učenje i moja je preporuka da se neprestano nadograđujete – kazao je Šuta.

 

 

Preporučeno:

Continue Reading

EKONOMIJA

ČOVIĆ U PODGORICI: Ključno je da prava tri konstitutivna naroda budu trajno zaštićena

Published

on

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović je u Podgorici sudjelovao na panel raspravi s predstavnicima Europske pučke stranke (EPP) i regionalnim čelnicima, a na kojoj se razgovaralo o europskom putu BiH i zapadnog Balkana.

“Govoreći o Bosni i Hercegovini naglasio sam našu nepokolebljivu posvećenost miru, stabilnosti, teritorijalnom integritetu i europskom putu naše domovine. U izgradnji bolje budućnosti za sve u BiH, ključno je da tri konstitutivna naroda i njihova kolektivna prava budu trajno zaštićena”, napisao je Čović na svom X profilu./HMS/

 

Preporučeno:

Podijeli:

Continue Reading

Trending

Copyright © 2010 - 2024 BPZ.ba